Wydarzenia


Ekipa forum
Wielki Głód - 07.04.1958
AutorWiadomość
Wielki Głód - 07.04.1958 [odnośnik]13.04.22 20:03

7 kwietnia 1958

PROROK CODZIENNY POZOSTAJE NIELEGALNY.
ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ.
POSIADANIE GAZETY I ZNAJOMOŚĆ JEJ TREŚCI MOŻE
WIĄZAĆ SIĘ Z POWAŻNYMI KONSEKWENCJAMI.


WIELKI GŁÓD

Poradnik przetrwania w warunkach kryzysu



Zima stulecia oraz blokady dostaw uderzyły najmocniej w ludność najuboższą, najbardziej wrażliwą w obliczu krwawej kampanii reżimu. To właśnie niewinni cierpią z powodu międzynarodowego ostracyzmu, któremu winny jest Cronus Malfoy - równocześnie nie są w stanie liczyć na żadne wsparcie, padając często ofiarą rabunków, zamkniętych dróg opanowanych przez rozbójników i szmalcowników, żywności, która nie napływa, ponieważ zostaje podle przejmowana u szczytu łańcucha zbrodni. Nieoficjalnie podaje się, że nawet 30% dzieci Półwyspu Kornwalijskiego nie przetrwało zimy z powodu głodu. Ten sam los spotkał starszych, rannych i prześladowanych. Liczby te mogą i będą większe, pochłaniając istnienia we wszystkich hrabstwach, wszystkich miastach i wsiach. Redakcja Proroka Codziennego wychodzi naprzeciw społecznej tragedii, przedstawiając proste przepisy nie wymagające składników deficytowych. Na apel redakcji napływały one od ludzi chętnych dzielić się wiedzą, która może ocalić setki towarzyszy.


Potrawy na bazie mięsa, czyli jak złapać gołębia


W czasach, gdy ciężko już o dobrej jakości drób, wołowinę i wieprzowinę, gdy szabrownicy przejmują zwierzynę, a kury zdychają z braku ziaren, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po mięso mniej konwencjonalne - a przy tym równie smaczne i pożywne. Dla tych czytelników, którzy nie stronią od łowów, wartościowa okaże się dziczyzna z królika i zająca. Nie tylko białe mięso, ale również wątróbki, serca i flaczki oporządzone nad ogniem i doprawione ziołami hodowanymi w donicach lub zebranymi wprost z lasu. Do potencjału wczesnowiosennej flory jeszcze powrócimy, tymczasem propozycją dla mniej wyuczonych w łowiectwie jest wykonana własnoręcznie wędka ze sznura, gałązki i ostro zakończonej spiłowanej kosteczki. Robactwa nie brakuje, a połasić się na nie może pstrąg, minóg lub plumpka.

Mój sposób na łatwe mięso to odsypanie okruchów od czerstwego chleba na parapet pokryty lepkim śluzem gumochłona, do którego zaraz jak gołąb albo wrona siądzie to się przylepi. A jak nie mam akurat śluzu, to karmnik z deseczek mam i tam wsypuję, a drzwiczki tak są zrobione, że jak ptak wleci i na sznur nadepnie to kładka opada i go zamyka. Mięsiwa ptak wiele nie ma, ale na gulasz w sam raz i z kości można cienki rosół uwarzyć. Trzeba tylko uważać, żeby się sowa nie złapała, bo w furię wpadnie i sowa i właściciel. Kiedyś też psidwaka miałam, ale zima była ciężka, a mięso zamrożone długo trzyma. Ale do tego nie namawiam, bo to ostateczność, dzikiego psa zjeść można, ale swojego tylko jak śmierć w oczy zajrzy.

Theodora Edgecombe



Nieodkryte bogactwa lasów


Nie od dziś wiadomo, że to właśnie z lasów wywodzi się znaczna część znanych składników do eliksirów oraz ziół leczniczych. Nietrudno jednak rozpoznać również te rośliny, które wiosną pokryją podszycia w nadmiarze, a będą przy tym stanowić doskonałą bazę do prostych posiłków. Najbardziej mdłym potrawom na bazie kaszy manny i zbóż doda aromatu bylica, krwawnik i jałowiec. Czosnek niedźwiedzi, zwany cebulą czarownic, zbierany wczesną wiosną przed zakwitnięciem białych kwiatów doskonale zastąpi droższe przyprawy, przed poszukiwaniem należy jednak zaopatrzyć się w atlas roślin jadalnych, by nie pomylić go z trującym ziemowitem i konwalią (mały podręczny atlasik roślin jadalnych zamieściliśmy na stronie 14, zalecamy wyciąć go, wkleić do książki, a resztę gazety ukryć lub spalić). Korzeń kuklika i szałwia doprawią chude mięso ryb, a z pospolitej pokrzywy uprzednio zalanej wrzątkiem (dla pozbycia się substancji parzących) można przyrządzić nalewki i zupy.


Na jesień już odkryłem, że kilka razy przegotowana w świeżej wodzie koniczyna dobrze się nadaje na sałatkę, a nawet na smarowidło do sucharka - gotowanie zabija goryczkę. Z lipy i topoli da się też zetrzeć korę, wióry są jadalne, a można z nich zmielić mąkę, która dobrze się trawi. Z mąki takiej podpłomyk albo placek na palenisku dobry wyjdzie, jeżeli doda się do niego soli, pestek albo nawet orzechów dziko rosnących.

Marmaduke Huxley


Najprostsze zupy świata


W niektórych sytuacjach wystarczy jeden składnik. Zupa kminkowa, popularna wśród gospodyń posiadających wciąż prosperujące ogródki doniczkowe, składa się tylko i wyłącznie z przyprawy wspomnianej w nazwie. Zalany wrzątkiem kminek spożywa się z ogrzanymi nad ogniem sucharami, a jeżeli szczęście dopisze, można wrzucić do zupy podroby i uczynić z niej prosty bulion. Młode pomidory również nadadzą się na podstawę bulionu, nadając mu naturalnie gęstą, przypominającą sos konsystencję. Doskonała okaże się kiszona kapusta, która doprawiona kminem i jęczmieniem nie tylko napełni żołądek, ale też pozwoli zachować zdrowie. Zupę da się przyrządzić nawet z płatków owsianych - dwie łyżki płatków na osobę zalane zimną wodą i gotowane przez godzinę z łyżką margaryny i zebranymi ziołami zapewnią aromatyczny i sycący obiad.


Dwie marchwie, nawet dzikie, do tego trzy ziemniaki albo topinambur jak ziemniak się skończy, wszystko gotować z masłem albo łojem, do tego pestek dorzucić albo kawałki suchego chleba wypalonego na twardo - taki jest mój przepis na zupę krem, która syci i smakuje nie najgorzej.

Jesse Brown



Kiedy spiżarka jest pusta, a rodzina liczna


Czasem do sporządzenia bogatego i obfitego posiłku można wykorzystać składniki zamienne. Takimi zamiennikami dla mąki okażą się nasiona perzu zmielone i zmieszane z ubitymi ziemniakami - umożliwi to upieczenie bochna przypominającego chleb.Jeżeli natomiast udało ci się zaopatrzyć w mąkę, choćby była to mąka drzewna, możesz z odrobiną margaryny i jedną łyżeczką soli lub innej przyprawy wyrobić z niej ciasto na kluski - dla przykładu można napełnić je podrobami gołębimi lub rzepą, marchwią i cebulą. Obfitą kolację zapewnią stare ziemniaki - pół kilograma należy obrać, ugotować i dobrze utrzeć. Drugie pół kilograma obrać i utrzeć na surowo, potem obie masy wymieszać. Dodać drobinę grysiku z dowolnego zboża z przyprawami do smaku. To wszystko znowu wymieszać. Knedelki wielkości złotego znicza kłaść wprost łyżką na wrzącą wodę osoloną, po 10 minutach odcedzone i polane tłuszczem wystarczą dla wielu domowników. Jeśli najmłodszym brakuje słodkości po srogiej zimie, marmoladę przyrządzisz nie tylko z owoców i cukru, ale także czerwonych buraków osłodzonych startą stewią.


Ja to na przykład wykorzystuję móżdżki lisie oblanżerowane i obrane z błon, duszę je na maśle z cebulką, a potem zawijam w naleśniki z mąki orzechowej, z pokruszonych skórek chleba i żółtka wyrabiam panierkę, jak mam sól to sypnę, podsmażam i proszę - paszteciki jak malowane! Nie jest to może taki obiad jaki bym najchętniej dał dzieciom, ale jakoś sobie trzeba radzić.

Sigmund Smith

Sposoby na wykorzystanie resztek do cna


W czasie głodu gospodarność jest równie istotna co pomysłowość. Resztki pozostałe po posiłku mogą mieć zaskakująco wiele zastosowań. Woda po gotowaniu klusek doskonale nada się na lekko zagęszczony bulion na zupę. Ze skórek od chleba przyrządzić da się zupę chlebową (wspaniały przepis pani Foss znaleźć możecie na stronie 9), można również zetrzeć je na tarce i wykorzystać jako panierkę. Popłuczynami po mleku zalewa się gotujące się kasze, a z fusów po kawie zbożowej kreuje bazę do wypieku ciast (dodatek cukierniczy na stronach 11-12). Owoce i warzywa z oszczędności należy obierać cieniutko - obierki pokrojone w plasterki, wysuszone i lekko opieczone na piecu staną się wyrazistym zamiennikiem herbaty. Jeśli natomiast nie posiadasz kawy, po której mogłyby pozostać fusy, nie oznacza to, że musisz na dobre zrezygnować z porannej przyjemności: kawę można przyrządzić także na bazie pokruszonych i upalonych żołędzi zebranych podczas jesieni.



Wojna nieustannie zbiera krwawe żniwo. Poniżej przedstawiamy listę zmarłych i zaginionych:
Attenbery, Kenneth
Attenbery, Sabrina
Blackwood, Harvey
Brewer, Timothy
Brown, Dexter
Davies, Eleanor
Davies, Webster
Diggory, Amanda
Diggory, Christine
Foss, Raymond
Flume, Norris
Fudge, June
Fudge, Douglas
Grey, Vincent
Grey, Robin
Leach, Linden
Mallard, Clement
Mallard, Vernon
Mallard, Leigh
Montgomery, Ted
Morton, Roy
Morton, Earl
Reid, Jacqueline
Reid, Noelle
Reid, Bennett
Rineheart, Ebenezer
Sackville, Tina
Scaletta, Theodore
Scaletta, Winthrop
Smith, Michelle
Smith, Calvert
Smith, Moira
Vance, Shane
Vance, Hadwin
Wilde, Gillian




Nie pozostańmy głusi na głosy innych! Wspomóż już dziś.

Redakcja Proroka Codziennego


Mistrz gry
Mistrz gry
Zawód : -
Wiek : -
Czystość krwi : n/d
Stan cywilny : n/d
Do you wanna live forever?
OPCM : X
UROKI : X
ALCHEMIA : X
UZDRAWIANIE : X
TRANSMUTACJA : X
CZARNA MAGIA : X
ZWINNOŚĆ : X
SPRAWNOŚĆ : X
Genetyka : Czarodziej
Wielki Głód - 07.04.1958 Tumblr_mduhgdOokb1r1qjlao4_500
Konta specjalne
Konta specjalne
http://morsmordre.forumpolish.com/ http://morsmordre.forumpolish.com/t475-sowa-mistrza-gry#1224 https://www.morsmordre.net/t12082-kronika-towarzyska#372204 http://morsmordre.forumpolish.com/ https://www.morsmordre.net/t2762-skrytki-bankowe-czym-sa#44729 http://morsmordre.forumpolish.com/f124-woreczki-z-wsiakiewki
Wielki Głód - 07.04.1958
Szybka odpowiedź
Uprawnienia

Nie możesz odpowiadać w tematach